top of page

Tkanina Medium Gestu

autorka Katarzyna Szymańska

Wydawnictwo AEH, Warszawa 2024

image00002.jpeg
image00002.jpeg

Sztuka handmade, w tym tkanina artystyczna, staje się dziś ważną przestrzenią, która może redefiniować relacje człowieka z otaczającym go światem przedmiotów materialnych. Jako badaczka, widzę tkaninę artystyczną przede wszystkim w rozumieniu medium opozycji do kultury masowej, medium relacji łączących myśl z ręką oraz wyjątkowe medium społecznej integracji. Jako artystka pracujący z tkaniną zauważam kolejne poziomy rozumienia, które praca twórcza z nią otwiera. Jest to nie tylko wyjątkowa plastyczność, a także łatwość przekraczania granic. Przede wszystkim jednak inspirująca przestrzeń do kontemplacji i rozważań egzystencjalnych, do których skłania według mnie właśnie sztuka włókna.

fragment recenzji książki
prof. Andrzeja Banachowicza

Książka dr Katarzyny Szymańskiej pt. „TKANINA MEDIUM GESTU” to bardzo dobra i potrzebna pozycja, pogłębiająca pole badawcze szeroko rozumianej tkaniny. Ów tytułowy GEST TWÓRCZY - rozpięty w nieskończonych zapisach - kadrach - znakach plastyczno - materiałowych sam musiał się przebijać przez czas, aby zostać uznanym za autonomiczny i niezależny. Tak jak malarstwo, które podziwiane od zarania dziejów, obecnie tkanina posiada status godny jej możliwości. Ten pomost pomiędzy malarstwem a rzemiosłem dzisiaj nabiera cech głębokiego humanizmu, w awangardzie zjawisk i bogactwa warsztatów powoływanych dla wyrażenia treści. Treści najistotniejszych dla tej magicznej relacji - gry - związków - jakie powstają  pomiędzy twórcą i jego dziełem w obliczu oglądającego go widza. Całej tej materii i inżynierii składającej się na metaforę życia, podkreślającej jego kruchość i przemijalność. Z nadzieją na zobaczenie tego, co „jest po drugiej stronie”. Trwania w przeświadczeniu, że los - od początku złapanej delikatnej nici w GEŚCIE twórcy zbliży się do kosmicznego ładu. Do początku wszystkiego.

image00001.jpeg
image00006.jpeg

fragment recenzji książki
prof. Ewy Poradowskiej - Werszler

Podjęty przez pomysł lansowania miękkich mediów we współczesnej sztuce wizualnej ma kapitalne znaczenie dla propagowania rzemiosła, a w tym przypadku rękodzieła. Bardzo mocnymi akcentami są dobrze wyselekcjonowane cytaty, które wskazują, iż tkanina znajduje się w kręgach zainteresowań heterogenicznych naukowców i badaczy z różnorodnych branż. Moim zdaniem książka poszerza świadomość czytelnika, wskazując mu instrukcję zastosowania wytworów użytkowych z miękkich mediów oraz rozbudza zainteresowanie sztuką wizualną - równorzędną malarstwu i rzeźbie.

PREMIERA KSIĄŻKI

Premiera książki odbyła się w galerii DAP1 OW ZPAP w Warszawie w dniu 15ego listopada 2024.

bottom of page